W jaki sposób pielęgnować lawendę?
Ogród

W jaki sposób pielęgnować lawendę?

Lawenda to ogrodowa piękność, którą można hodować we własnym ogrodzie. Jej pielęgnacja nie wymaga specjalnie dużo troski i opieki. Kwitnąca lawenda najpiękniej prezentuje się w okresie lata i zachwyca drobnymi kwiatkami o niezwykłym zapachu. Lawenda pochodzi z okolic Francji, zaś na wyspie Hvar oraz japońską „lawendową wyspą” na farmie Tomita na wyspie Honsiu.

Rodzaje lawendy

Istnieje aż czterdzieści różnorodnych gatunków lawendy, a także wiele jest odmian i podgatunków. Najczęściej występuje lawenda wąskolistna, często nazywana lawendą lekarską. Lawenda jest doskonałą rośliną miododajną. Ma niezwykle aromatyczny aromat co sprawia, że wabi zarówno pszczoły jak i motyle. Jeżeli posadzić kilka krzewów obok siebie na rabacie będzie brzęczeć jak w ulu. Zapach lawendy z kolei odstrasza komary i kleszcze. Jeżeli zetniesz je i wysuszysz a następnie umieścisz w szafie, skutecznie odstraszy mole.

Już niemal dwa tysiące lat temu ziele lawendy wykorzystywano w aromaterapii. Dodawano je do kąpieli, czy też jako kadzidełko.  W starożytnej Grecji ceniony był również miód lawendowy, który miał znaczenie przeciwbakteryjne i znieczulające. Dodatkowo lawenda była stosowana do odkażania ran.

Lawenda i jej wszechstronne właściwości

Lawenda kwitnie od czerwca do września. Najczęściej jej kwiaty są fioletowe, rzadziej białe.  Znajdują się one na długich i cienkich szypułkach, co stanowi również wspaniałą ozdobę. Cechą charakterystyczną są także omszone długie liście, które są nawet zimą. Roślina ma silny, bardzo przyjemny aromat, dlatego chętnie sadzimy ją w przydomowych ogródkach.

Istnieje wiele receptur stworzonych przez zakonników na bazie kwiatów lawendy. Dodatkowo można stworzyć z niej olejek eteryczny. Do dnia dzisiejszego stosowana jest jako baza wielu leków. Pomaga przede wszystkim na:

  • Zwalczenie bólów głowy, które wywołane są głównie stresem
  • Zmniejszenie napięcia nerwowego
  • Ułatwia zasypianie
  • Aromaterapia przynosi spokój i uczucie ukojenia
  • Liście lawendy wspomagają trawienie i są świetną przyprawą do różnych dań

Jakie wymagania w hodowli ma lawenda

Lawenda to roślina wymagająca słońca, dlatego warto posadzić ją na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Warto także ochronić ją przed wiatrem oraz silnym mrozem. Lubi gleby lekko kamieniste, łatwo przepuszczalne. Warto wymieszać  ziemię z grysem lub drobnym żwirkiem. Ziemia nie powinna być także zbyt kwaśna.

W naturalnych warunkach lawenda porasta skały, dlatego nie ma wielkich wymagań pokarmowych i nie potrzebuje nawożenia. Jesienią warto zastosować do niej kompost. Jest bardzo odporna na suszę, dlatego nie należy jej zbyt często podlewać, bowiem wówczas szybko gnije.

Lawendę można sadzić niemalże wszędzie. Umieścić ją można w donicach i skrzyniach tarasowych. Doskonale znosi takie warunki. Podlewanie lawendy powinno być częste, ale raczej skąpe, przede wszystkim w czasie wysokich temperatur.