Hebe – piękno na naszej posesji
Ogród

Hebe – piękno na naszej posesji

Hebe może kojarzyć się z popularną drogerią, ale tak naprawdę jest to również piękna roślina, która nada ogrodowi, posesji wyjątkowości. Jeśli ktoś chce, to może również mieć ją w doniczce na balkonie. Jest to roślina, którą należy zaliczyć do babkowatych. Dlaczego hebe? Ta nazwa wywodzi się od greckiej bogini młodości i jest ona jak najbardziej odpowiednia dla owej rośliny. Hebe to tak naprawdę grupa roślin w kilku różnych odmianach. Poszczególne odmiany nadają się do ogrodu lub też do posadzenia w doniczce.

Naturalne środowisko hebe

Owe rośliny można spotkać także w naturalnym środowisku, aczkolwiek aby móc to zrobić, to trzeba by było pojechać do Tasmanii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei czy też do Chile. Rośnie tam bardzo dobrze z uwagi na częste oraz obfite opady, ze względu na wilgotne powietrze oraz stosunkowo wysokie temperatury. Hebe to roślina, która posiada białe, fioletowe lub niebieskie i niewielkie kwiaty. W zależności od posiadanego gatunku, możemy spodziewać się, iż hebe będzie nam kwitło od maja aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Na blaszce liściowej mamy obecny woskowy nalot. To sprawia, iż hebe nie znosi zimy. Natomiast jeśli w lecie mamy do czynienia z bardzo dużymi upałami, to hebe jest w stanie wytrzymać bardzo długo nawet jeśli nie będziemy roślinki podlewać. Z uwagi na to, hebe jest rośliną, którą należy sadzić w nasłonecznionym miejscu. Ewentualnie można także ją umieścić w lekkim cieniu.

Jak hodować hebe?

Bardzo istotnym elementem jest także rodzaj gleby, w której hebe będzie posadzona. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie przepuszczalnej oraz próchniczej ziemi, która odznaczać się będzie kwaśnym odczynem. Hebe można łączyć z wrzosami oraz wrzoścami, do których zastosowano torf ogrodniczy, kompost jako podłoże. Hebe jest rośliną, która nie posiada bardzo silnego ukorzenienia. Dlatego też w miejscu, w którym jest ona posadzona, warto jest zastosować ziemię z dodatkiem gliny. Jeśli chodzi o kwestię związaną z podlewaniem, to przynajmniej w pierwszym roku od zasadzenia warto jest aby owo podlewanie było regularne. Ponadto także bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie to, aby ziemia, gdzie jest posadzona hebe, była wyściółkowana kwaśnym kompostem lub też przekompostowaną korą sosnową. To na pewno bardzo dobrze wpłynie na rozwój owej rośliny.

Ów kompost jest elementem, który będzie chronił hebe przed pojawieniem się chwastów jak również będzie to stanowiło ochronę przed nadmierną utratą wilgoci Jeśli chodzi o kwestię związaną z nawożeniem hebe, to tutaj właściwe może okazać się zastosowanie jednego z wieloskładnikowych nawozów powszechnie dostępnych. Nawóz należy zastosować od razu w momencie, gdy mamy do czynienia z początkiem okresu wegetacji jak również w połowie maja. Ponowne nawożenie można zastosować w lipcu, ale wówczas stosuje się specjalne nawozy jesienne, oparte w składzie na potasie oraz na fosforze, które zwiększają odporność owej rośliny na oddziaływanie mrozu. Może się bowiem zdarzyć, iż zima będzie dosyć mroźna z małą ilością śniegu jak również stosunkowo długa.