Dziurawiec w ogrodzie
Ogród

Dziurawiec w ogrodzie

To jedna z roślin, która ma bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Jednocześnie też jest to jedna z najpowszechniejszych roślin ziołowych na całym świecie. Występuje bowiem niemalże wszędzie. Dziurawiec to roślina, którą można zakupić w sklepie zielarskim, ale jednocześnie też można ją zbierać osobiście. Mówiąc o jej właściwościach, oczywiście trzeba wskazać na wiele pozytywnych aspektów, aczkolwiek równocześnie też należy przestrzec przed jej niepohamowanym stosowaniem. Mimo tego, że jest to zioło, to jednak należy zachować pewną ostrożność. Chodzi mianowicie o wystawianie się na działanie promieni słonecznych po spożyciu dziurawca.

Kiedy nie wolno stosować dziurawca?

Jeśli bowiem wypijemy herbatkę z dziurawca i po tym udamy się na kąpiel słoneczną, to niemalże pewne jest to, że będziemy mieli do czynienia z poparzeniami słonecznymi. W tym względzie zatem należy zachować szczególną ostrożność. Przejdźmy jednak do konkretnych korzyści wiązanych ze spożywaniem dziurawca. Dziurawiec ma wiele różnych zastosowań leczniczych. Na pewno w tym miejscu należy wskazać chociażby na bardzo pozytywny wpływ na leczenie i gojenie się ran, na wspomaganie w leczeniu poparzeń. Ponadto również owa roślina może być bardzo skuteczna we wspomaganiu problemów trawiennych, we wspomaganiu leczenia wrzodów. Dziurawiec to roślina, która jest ceniona przez osoby mające jakieś schorzenia związane z układem oddechowym jak również z układem moczowym. Tym samym mowa jest o jej bardzo szerokim zastosowaniu.

Dziurawiec a ukojenie nerwów

W dobie współczesnej należy nie zapominać o takiej kwestii, jaką jest korzystny wpływ dziurawca na nerwy człowieka. Napar z dziurawca bowiem działa uspokajająco, działa kojąco na nerwy. W dziurawcu mamy do czynienia z obecnością bardzo wielu różnych korzystnych dla człowieka, dla jego zdrowia elementów. Mowa jest chociażby o flawonoidach, o hyperycynie, przeciwutleniaczach, garbnikach. Poza tym w roślinie tej można znaleźć bogactwo różnych kwasów fenolowych, karotenoidów, olejków eterycznych oraz witamin. Znajduje się tam również cholina oraz pektyna. W głównej mierze dziurawiec, napar z tej rośliny warto jest stosować w odniesieniu do problemów z układem nerwowym, przy różnego rodzaju podrażnieniach skórnych jak również przy kłopotach żołądkowych. Jak już wspomniano, należy przy jego stosowaniu zwrócić uwagę na różnego rodzaju interakcje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na człowieka. Poza wspomnianych interakcjach z promieniami słonecznymi, dziurawiec może także wywoływać inne działania niepożądane.