Papierologia związana z budową domu
Dom

Papierologia związana z budową domu

Budowa domu to proces, który zasadniczo trwa dosyć długo. Postawienie samych ścian, samych murów to etap, który jest dosyć szybki i bardzo szybko można przez ten etap przejść. Niemniej jednak nie jest to jedyny etap budowy domu, który jest istotny i przez który trzeba przebrnąć. Jednym z tych etapów, które bynajmniej nie są lubiane, ale przez które każdy inwestor musi przejść, są wszelkiego rodzaju niezbędne formalności, czyli inaczej mówiąc mowa jest o powszechnie nielubianej papierologii.

Zakup działki budowlanej

Tenże etap budowy domu zawiera się od momentu, w którym inwestor dokonuje zakupu działki budowlanej aż do momentu, w którym dokonuje się wykonywania pierwszych prac budowlanych. Inaczej rzecz ujmując mowa jest o momencie przysłowiowego wbicia pierwszej łopaty w ziemię. Etap wszelkich formalności może trwać bardzo długo jeśli mamy do czynienia z pewnymi nieścisłościami, jeśli mamy do czynienia z pewnymi odstępstwami od normy. Formalności tego typu warto załatwiać wcześniej, aby nie było problemów długiego oczekiwania na decyzję z urzędu.

Jak dokonać zmian?

W skrajnych przypadkach istnieje nawet konieczność wnioskowania zmian w Ministerstwie Budownictwa, co znacząco może wydłużyć tenże etap budowy domu. W zakres tego etapu budowy domu można zaliczyć między innymi takie formalności niezbędne do spełnienia jak chociażby prace projektowe wykonywane wspólnie z architektem, wybór firmy budowlanej, która zajmie się procesem budowy, wykonywaniem poszczególnych elementów. Na pewno należy tutaj wskazać na taką czynność, jaką jest zamówienie mapy sytuacyjno- wysokościowej. Ten element jest związany z wizytą u odpowiedniego geodety.  To właśnie on określi wielkość naszej posiadłości, dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek błędów, a czasem też problemów z przyszłymi sąsiadami.

Przyłącz mediów

Kolejnym z etapów jest załatwienie wszelkiego rodzaju wniosków o określenie warunków przyłączenia mediów, wypis który będzie potwierdzał wyłączenie części gruntów w produkcji rolnej, złożenie wniosków o pozwolenie na budowę, pobranie dziennika budowy, co jest związane z wizytą w Starostwie Powiatowym oraz zgłoszenie budowy domku jednorodzinnego. Jak więc widać, mamy tutaj do czynienia z bardzo dużą ilością formalności niezbędnych do wypełnienia. W ten właśnie sposób mamy do czynienia z etapem, którego żaden inwestor nie lubi, ale przez który każdy inwestor musi mimo wszystko przejść.

Zakończenie prac budowlanych

Zakończenie wszelkiej papierologii pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych. Po zakończeniu prac w fazie stanu surowego zamkniętego pozwala przejść do kolejnego etapu, który będzie mógł trwać nieco dłużej, a mianowicie chodzi tutaj o etap wykonania wszelkich prac wykończeniowych, który to etap również może trwać nieco dłużej. W tym względzie także należy uzbroić się w przysłowiową czasem dosyć dużą cierpliwość.