Jak posprzątać swoje mieszkanie w kilka chwil?
Dom

Jak posprzątać swoje mieszkanie w kilka chwil?

Jeżeli czeka cię wielkie sprzątanie, a chcesz swoją pracę wykonać szybko i zobaczyć rewelacyjne efekty, warto zastosować pewien plan, dzięki któremu pójdzie ona szybciej i sprawniej. Zobacz jak ułatwić sobie pracę sprzątania mieszkania.

Od czego zacząć wielkie sprzątanie mieszkania?

Przykładem prac od których warto zacząć sprzątanie mieszkania jest mycie okien i czyszczenie dywanów.  Zacznij od gruntownego czyszczenia ścian, mebli, kaloryferów. Pomocna będzie długa miotła owinięta suchą szmatką. Aby uzyskać dobry efekt można użyć końcówki, czyli szczotki do czyszczenia butelek.

Meble należy wyczyścić za pomocą odkurzacza, jednakże równie dobrze sprawdzi się też woda z płynem do naczyń. Czyszcząc meble pamiętaj aby wytrzeć wszystkie bibeloty, które się na nich znajdują. Oczywiście nie należy zapominać o tym, aby wynieść i porządnie wytrzepać dywany.

W następnej kolejności należy umyć okna. Wpierw zdejmij firanki i zasłony, a dopiero wówczas zabierz się do mycia szyb. Warto myć okna wtedy, gdy na polu świeci słońce, ponieważ woda szybciej wyschnie i nie pozostawi śladów i smug.

Mycie i pastowanie podłogi

Mycie i pielęgnowanie podłogi w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Parkiet należy przetrzeć lekko wilgotną szmatką, zaś podłogę nielakierowaną specjalną pastą. Dodatkowo warto nabłyszczyć podłogę, aby pięknie wyglądała, a także aby nie osadzał się na niej zbyt szybko kurz.

Czas na kuchnię i  łazienkę

Łazienka pochłonie na pewno więcej czasu i pracy. Zacząć należy od czyszczenia fug, co jest zadaniem czasochłonnym. Aby uzyskać lepszy efekt smugi należy oczyścić najlepiej roztworem wybielacza. Detergentami,  które mamy w posiadaniu umyjmy wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie. Nieco inaczej postąpmy z czyszczeniem kabiny prysznicowej. Aby usunąć z niej osad najlepiej sprawdzi się woda z octem.

Czyszcząc kuchnię nie zapomnij o lodówce. W czasie porządków warto ją rozmrozić i porządnie wyszorować. Aby czyszczenie było efektowne, należy do środka włożyć plasterki cytryny z nabitymi w nie goździkami.  Dzięki nim w lodówce zawsze będzie przyjemny zapach. Kuchnia to także piekarnik, który najlepiej wyczyścić wilgotną szmatką z sodą. Kuchnię najtrudniej jest sprzątać, dlatego musimy poświęcić jej więcej czasu, aniżeli reszcie pomieszczeń. Jeżeli zastosujemy powyższe rady kuchnia będzie lśnić jak nowa.

Sprzątanie salonu

Salon kojarzy nam się z relaksem i wypoczynkiem, dlatego na pewno chcemy odpoczywać w schludnym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że sprzęty RTV, które na pewno masz w salonie przyciągają znaczną ilość kurzu. Czyszcząc te urządzenia nie używamy zwykłej wody, lecz ścierek z mikrofazy nasączonych płynem antystatycznym.

Trudne plamy

Jeżeli borykasz się z trudnymi do usunięcia plamami, zwłaszcza na jasnych materiałach warto wiedzieć, że czerwone wino najlepiej wyczyścić białym winem, lub wodą sodową. Gumę do żucia także można usunąć kostkami lodu. Kiedy stwardnieje o wiele  łatwiej będzie ją całkowicie usunąć. Tłuste plamy sypiemy talkiem i zostawiamy na kilka godzin.