Rośliny na skalniak - jak właściwie dobrać i urządzić?
Ogród

Rośliny na skalniak – jak właściwie dobrać i urządzić?

Wielu ludzi na przydomowej posesji zakłada tak zwane skalniaki. Aby mogły one cieszyć ludzkie oko, należy oczywiście estetycznie ukształtować ów skalniak. Poza określonymi roślinami, powinny tam znaleźć się także inne elementy w postaci kamieni, być może źródła światła czy też źródła wody. Można także w nich umieścić jakieś figury kamienne oraz inne elementy, które oczywiście będą dobrze się z tym skalniakiem komponować.

Jak założyć skalniak w przydomowym ogródku

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie zadawane także przez wiele osób chcących taki skalniak założyć u siebie. Chodzi mianowicie o to, jakie rośliny warto, jakie można na takim skalniaku umieścić? W głównej mierze w takim miejscu powinny pojawić się rośliny górskie, aczkolwiek nie tylko. Na skalniakach powinny dominować rośliny niskie, które charakteryzują się zwartym pokrojem, rośliny płożące. Ich cechą charakterystyczną jest także bardzo silny zapach oraz intensywne barwy. Poza tym jednak można także postawić na niskie rośliny cebulkowe. Wczesną wiosną dzięki temu nasz skalniak nabierze bardzo niezwykłego kolorytu i spowoduje, że nasza posesja rozpromienieje. Do owych roślin, które będą miały rację bytu można między innymi zaliczyć narcyzy, szafirki, krokusy, ranniki, przebiśniegi czy też tulipany botaniczne.

Kwiaty i zioła

Oprócz kwiatów, które będą cieszyć ludzkie oko, na skalniakach z powodzeniem można sadzić zioła. Sprawdzi się w tym miejscu oregano, tymianek oraz lawenda. Nadadzą skalniakowi kolorytu, zapewnią wspaniały aromat, a poza tym również będzie można je wykorzystać w sposób praktyczny. Tuż obok skalnika można zasadzić iglaki, które na pewno świetnie będą się z nim komponować. Będą one wspaniałym tłem dla skalniaka. Najczęściej wybierane gatunki iglaków to odmiany płożące się, zwarte jak również i stosunkowo niskie drzewa. Między innymi można wskazać na żywotniki, jałowce, sosny, świerki, cyprysiki czy też na modrzewie. Tak naprawdę istnieje bardzo wiele odmian roślin, które nadają się do tego, aby umieścić je na przydomowym skalniaku. W sklepach ogrodniczych z pewnością można uzyskać na tenże temat stosowne porady. Skalniak to miejsce, które powinno cieszyć oczy, aczkolwiek poza zasadzeniem odpowiednich roślin, poza odpowiednim i estetycznym ukształtowaniem całej kompozycji, bardzo ważnym aspektem staje się dbałość o ową kompozycję.

Zabiegi pielęgnacyjne

Skalniak wymaga na pewno tego, aby poszczególne rośliny podlewać, aby je pielić, gdyż bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych zatraci on swoją podstawową rolę, jaką jest stanowienie prawdziwej ozdoby dla domu oraz dla posesji. Niezależnie od tego, jakie rośliny zostaną umieszczone na skalniaku, bardzo ważnym aspektem jest właśnie prawidłowa ich pielęgnacja. Skalniak może mieć bardzo różne rozmiary w zależności od tego, jak dużą powierzchnią dysponuje dana osoba. Wybór roślin na skalniak nie jest taki oczywisty, aczkolwiek nie należy się obawiać tego, że któraś z roślin, która nam się podoba, nie będzie tam pasować. Umieszczamy na skalniaku właśnie to, co faktycznie nam się podoba, co nam pasuje.