Stół i jego rola w naszym mieszkaniu

Niektóre meble stosowane powszechnie w naszych domach i mieszkaniach mają znacznie nie tylko praktyczne, ale również i symboliczne – choć wcale nie jest ich tak wiele. Do tego grona z całą pewnością mogą być zaliczone stoły, ławy, krzesła i łóżka. Zdecydowana większość z nas prawdopodobnie jednak nie myśli zbytnio o symbolice, kiedy patrzy na takie meble. Z drugiej strony wielu z nas robi to zupełnie podświadomie.

W tym artykule skupmy się jednak na meblach takich jak stoły i ławy. Ze względu na swoje umiejscowienie w praktycznie każdym pomieszczeniu, mają one szczególne znaczenie symboliczne – w kuchni, salonie czy jadalni zajmują w końcu centralne miejsce. Stół przez całe wieki skrywał w sobie bardzo ważną symbolikę zarówno dla osób zamożniejszych, jak i tych ubogich. Był to przede wszystkim mebel, przy którym spotykali się ze sobą członkowie całej rodziny. To właśnie przy nim rozmawiano o życiu – mniej lub bardziej poważnych sprawach – a także podejmowano niekiedy naprawdę ważne decyzje. Jak łatwo można zauważyć, wiele takich funkcji stół zachował do dzisiaj. W końcu to właśnie przy nim nadal odbywają się uroczyste obiady czy nawet odprawiane są najważniejsze nabożeństwa. Sam kształt stołu również odgrywa niezwykle istotną rolę w całej tej symbolice. Na przykład stoły prostokątne samym swoim kształtem sprawiają, że przynajmniej jedna siedząca przy nich osoba musi być nieco ważniejsza od pozostałych – ta, która zajmuje miejsce przy krótszym końcu. W dawnych czasach było to miejsce zarezerwowane przede wszystkim dla gospodarza domu, choć zwyczaj ten nadal jest bardzo powszechny. Z kolei okrągły stół jest zupełnym przeciwieństwem, bowiem wszystkie siedzące przy nim osoby są sobie równe. Chyba każdy z nas wie, że symbolika takiego stołu pojawiała się w historii ludzkości już niejednokrotnie.

Czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek jeszcze chociaż odrobinę zastanawia się nad taką symboliką? W dużym stopniu przestaliśmy już zwracać uwagę na takie rzeczy – dziś kupując stół patrzymy głównie na jego styl, kształt i przede wszystkim cena. Równocześnie jednak w pewnym stopniu podświadomie nadal bierzemy to pod uwagę, chociażby planując z góry liczbę domowników którzy będą zasiadali przy wybieranym przez nas stole. Często myślimy również, czy będziemy w stanie pomieścić przy nim zaproszonych przez siebie gości. Dla niektórych jest to po prostu zwykła funkcjonalność, chociaż inni lubią to traktować właśnie jako symbolikę. Stół nadal jest meblem który łączy rodzinę i przyjaciół na wspólnych spotkaniach.Marzena

Szefowa działu marketingu i reklamy. Dodatkowo webdesigner i pozycjoner. Kobieta od wszystkiego.