Fotele biurowe zagrożeniem dla kręgosłupa?

8 godzin nudnej pracy w biurze to jednocześnie prawdziwa męczarnia dla naszego kręgosłupa. Po jej zakończeniu możemy odczuwać spory ból czy nawet zauważać trudności w poruszaniu się. Wracając do domu po całym dniu takiej pracy na pewno nieraz marzymy wyłącznie o tym, aby rzucić na łóżko i odpocząć – niestety, bardzo często ostry ból sprawia, że nie jesteśmy w stanie zasnąć.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie dolegliwości dotykają wyłącznie osoby w nieco starszym już wieku, ale w rzeczywistości wcale nie musi to być prawda. Nierzadko nawet młodzi ludzie w swojej pracy potrafią poważnie zaszkodzić swojemu kręgosłupowi, czego efektem są takie właśnie problemy zdrowotne. Niektórzy zastanawiają się, jak w ogóle może to być możliwe – w końcu takie dolegliwości kojarzą się z ciężką pracą fizyczną w kamieniołomach, nie zaś z przesiadywaniem przy biurku. Okazuje się jednak, że bardzo często największym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest korzystanie z nieodpowiedniego fotela biurowego. Mogłoby się wydawać, że praca biurowa nie jest zbyt przemęczająca – ba, wielu ludzi oczekuje tutaj sporej wygody. W rzeczywistości jednak okazuje się, że w dłuższej perspektywie czasu potrafi ona powoli, ale bardzo konsekwentnie niszczyć nasz kręgosłup i prowadzić do poważnych problemów. Jeśli ktoś chce cieszyć się dobrym zdrowiem w podeszłym wieku, to koniecznie musi zadbać o zachowanie w czasie takiej pracy prawidłowej postawy. Niestety, w bardzo wielu – nawet tych faktycznie profesjonalnych – biurach stosuje się głównie tanie, pochodzące z Chin fotele które niezbyt dobrze wpływają na nasze ciało. Jest to jednak poważny błąd wszystkich pracodawców, którzy powinni zadbać o odpowiednie wyposażenie swoich biur; w końcu jedynie dzięki temu pracownicy będą mogli tutaj być w pełni skupieni wyłącznie na swojej pracy i nie przejmować się takimi niedogodnościami, jak niewygodny fotel. Niestety, w starciu z takim fotelem człowiek praktycznie zawsze jest kompletnie bezsilny, a walka taka musi skończyć się jego porażką. Jedynym sposobem na wygranie tego pojedynku jest po prostu wyrzucenie takiego krzesła i kupienie czegoś faktycznie dobrego. Rzeczywiście dobry fotel biurowy powinien posiadać kilka istotnych cech – warto zwracać na nie uwagę już w pierwszej kolejności. Najlepiej, jeśli będzie on posiadał przynajmniej pięć nóg – coś takiego zapewnia nam stabilną i bezpieczną pozycję. Inną podstawową rzeczą jest także możliwość wykonywania na nim pełnego obrotu wokół własnej osi, co w niektórych biurach jest niezwykle istotne.

Krzesło powinno posiadać jak największy zakres regulacji wysokości siedziska. Bardzo ważna jest także możliwość regulowania nachylenia oparcia – powinno to być minimum 30 stopni w tył oraz 5 stopni do przodu. Z góry należy darować sobie wszystkie tanie krzesła wyposażone w system TLT, bowiem korzystanie z nich nie przyniesie zbyt dobrych efektów. System ten sam w sobie nie jest co prawda szkodliwy, ale w przypadku tych tańszych krzeseł stosuje się liczne oszczędności na ich prawidłowym wykonaniu, przez co nie są one wówczas zbyt dobre dla naszego kręgosłupa.



Asia

Dizajnerka wnętrz. Poza tym: przykładna żona i matka 6 letniego Grzesia.